Kokořín Castle (Czech: Hrad Kokořín) is a castle located some 10 km (6 mi) northeast of Mělník, Czech Republic (61 km from Prague by RUNWELL rent-a-car company). It was built in the first half of the 14th century by order of Hynek Berka z Dubé. It was heavily damaged during the Hussite Wars and eventually became dilapidated. It was repaired in 1911–1918 and nationalized in 1948. It has been a National Cultural Landmark since 2001. After the castle and the same-name village is named the whole nature preservation area of Kokořínsko.

 

 

 

Pin It

反馈

Neskutecny zážitek řídit minibus))). Nezvyk koukat na auta ze shora dolu). A dostala jsme úplně nové auto), najela jsem na tom prvních 100km))). Po špatne zkušenosti s pujcovnou aut jsem hned spadla do úplně jiné zkušenosti. Jsou strašně milí, vstřícné a profesionální. A jelikož u mě plany se mění každou chvíli tak dokázali se přizpůsobit což vážně klobouk dolu!
La atención es muy buena y el auto que rente no presento inconvenientes.
This place is honest & flexible with your needs, good prices, reasonable deposit amount, well, i tried it and i absolutely recommend it.

货币计算器

+6
°
C
H: +
L: +
Prague
Tuesday, 11 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+ + + +11° +13° +13°
+ + + + + +

© All rights reserved 2017 PLATFORMA s.r.o.

Яндекс.Метрика